Sedm perel astronomie

04.10.2018 17:00

Přednáška SEDM PEREL ASTRONOMIE

Ve čtvrtek 4. října se Zasedací místnost zaplnila 15 přítomnými občany Vigantic, kteří si přišli poslechnout strhující přednášku astronoma a astrofotografa Petra Horálka o mimořádných nebeských úkazech, které by měl každý pozemšťan aspoň jednou v životě zažít. Pan Petr Horálek přijel k nám ze Seče, což je v okrese Chrudim – kraj Pardubický, a jak sám napsal po návštěvě Vigantic: ,, Moc děkuji za pozvání k Vám, vigantičtí posluchači byli jedni z nejlepších, pro které jsem kdy přednášel!“ Přednášku začal výkladem a popisem tzv. SEDM PEREL ASTRONOMIE.

1.      Výbuch supernovy = nejjasnější exploze v galaxiích. Je několik typů supernovy.

2.      Meteorologický déšť = padající meteory. Většinou proud prachu uvolněný z komety. V roce 1966 padalo až 70 000 leonidů – pmeteorů za hodinu. Tento úkaz byl sledován v USA, kdy lidé nevěděli, co se děje. V roce 2033 bude další silný meteorologický déšť J

3.      Přechod planet přes Slunce = přechod Merkuru a Venuše. Přechod Venuše maximálně 2x za století = skutečný úkaz století. 11. 11. 2019 bude viditelnost tohoto úkazu v ČR.

4.      Kometa století – Kometa má ledoprachové jádro a byla v minulosti spojována se strachem, případně katastrofou.

5.      Polární záře = barevná symfonie barev. Je viditelná na pólech.

6.      Úplné zatmění měsíce. Tento úkaz je pozorovatelný i v našich zemích. 21. 1. 2019 v pondělí ráno, můžeme sledovat úplné zatmění v ČR.

7.      Úplné zatmění Slunce – úkaz, který je možno pozorovat i v naší zemi.

V závěru přednášky odpovídal pan Horálek na všetečné otázky občanů a celou přednášku ukončil slovy: ,,Vesmír je nepředstavitelně obrovský, ale kdyby byl jen pro nás, bylo by to plýtvání místem.“